Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jill Knowles - Concubine

4. 10. 2012

concubine.png    Concubine, kniha, kterou jsem si chtěla přečíst již nějákou dobu a konečně se mi to povedlo. K narozeninám jsem dostala elektronickou čtečku a první kniha, kterou jsem si do ní stáhla, byla právě Concubine. 
   Kniha je psaná anglicky a nejsem si vědoma toho, že by vůbec někdy byla přeložena do jazyka českého. To je ovšem něco, co mne nezastavilo. Knihu jsem si zakoupila na amazon.com za asi 10 dolarů. 
   V prvé řadě ji doporučuji všem, co jsou fanoušci slashe, neboť právě toto je hlavním tématem knihy. Fakt, že je děj zasazen do fantasy prostředí knize na čtivosti jenom přidává. 
   Hlavní postavou je Kael, princ z království Korai, kterého otec daruje válečnému lordovi Tarenovi z království Zandria jako krvavé výkupné. Kael se stává Tarenovou konkubínou ať se mu to líbí, nebo ne. A i když mu to vše zprvu připadá divné, cizí a prostě špatné, nakonec se mu to začne líbit. 
   Problém nastane tehdy, kdy se proti němu spikne hlavní sluha Válečné univerzity, která je Tarenovým domovem, a cech konkubín. Hlavní sluha byl vždy zamilovaný do Tarena, ale ten ho odmítl a on se tedy rozhodl využít toho, že konkubíny v Kaelovi vidí hrozbu a společně kují plán na to, jak se Kaela zbavit. Nejprve jej chtějí zabít, ale pak zjistí, že zdiskreditovat jej bude výhodnější.
   Když se pak objeví Kaelova sestra Jendri, která chce svého bratra dostat pryč od toho monstra zvaného Taren, hlavní sluha a konkubíny toho využijí ve svůj prospěch. Ovšem jejich plán selže v momentě, kdy Kael pochopí, že patří k Tarenovi a nikam jinam. Se sestrou se pohádá a pak se vydá zpět na cestu k paláci a Válečné univerzitě. 
   Následuje rozhřešení a šťastný konec. Možná se může zdát, že být konkubínou vlastně pro Kaela šťastný konec není, ale on a Taren k sobě patří a na konci knihy je to nepřehlédnutelné.

   Za sebe mohu říct, že se mi kniha moc líbila. Kdyby bylo pokračování, rozhodně bych si jej koupila. Ono sice není, ale autorka napsala ještě další zajímavé knihy. V tomto momentě nevím, jestli už je mám stažené ve čtečce, ale pokud ne, tak věřím, že si do ní tu cestu velmi brzy najdou. 
   Tuto knihu rozhodně doporučuju všem fanouškům slashe nebo shounen-ai a yaoi. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Test, just a test

(Allentwith, 23. 9. 2021 0:13)

Hello. And Bye.

I have highest regards for all who took the time to share their experiences.

(GlennAcell, 30. 8. 2021 10:14)

hi

I am learning Thrifting

(JosephNox, 21. 1. 2021 12:45)

I have been searching about. This kind of specifics on the repository is one of a kind and appreciated and will assist My wife and her kids in our studies twice a week. It seems like this team gained a significant amount of details about this and other subjects and types of info also show it. I'm not typically on the web most of the time but when I drinking a beer im more often than not avidly hunting for this kind of factual information or things similarly having to do with it. When anyone gets a chance, check out at my website: https://teamaskia.com/buy-townhouse-in-phoenix - <span style=color:#000000>progressive commercial auto in in Mesa Maricopa County Az</span>.

I am studying Motor sports

(JosephNox, 20. 1. 2021 16:47)

friends at work have been hoping for. The type of knowledge on this network is excellent and helpful and will help my kids and I in our studies while I am at work. It seems like this network acquired a significant amount of details regarding this and the other links and info really show it. I'm not usually on the internet when I am busy although when I have some time I am more often than not avidly searching for this type of information and things similarly related to it. When anyone gets a chance, check out at my site. https://teamaskia.com/insurance-broker - <span style=color:#000000>business owners policy near near Mesa Az</span>.

Do you need some quick seo?

(Stanleytorne, 13. 1. 2021 20:40)

Ciao, I am so glad to have stumbled across such a nice website, it's really a perfect example my friends and I are addicted to and looking to find. The details on the website is completely seredipitous and is going to benefit me quite a bit. It appears as if the site acquired a large amount of info concerning the things I am interested in and the other hyper links and tips definitely can be seen. I'm not typically on the internet during the week however when my wife and I get an opportunity we'll more often than not are avidly hunting for this type of specialized info and stuff closely having to do with it. I have one of my cohorts that have also assumed a liking in this because of all that I have discovered about it and they're probably to be visiting this blog because it's such an excellent find. I'm also facsinated in government issues and how to deal with the new changes in Corona Virus My family and I have a main Business site I recently made Sunday about https://leafprousa.com/rochester-buffalo-new-york-gutter-guard-repair-and-installation-services/ - <span style=color:#000000>leaf relief gutter guard around Watkins Glen New York 14891 </span> company service. We were hunting around on the internet and landed on this website in pure luck while I was searching for answers to problems about our handyman services and this will be a awesome spot for us to comeback to always. We will be happy to give a deal to anyone from this site if you need any of our help.

I am learning Mineral collecting

(JosephNox, 12. 1. 2021 6:30)

my cohorts have been looking about lately. The up to date info on this blog is truely great and appreciated and will help My wife and her kids in our studies while I am at work. It shows that everyone here gained a large amount of knowledge about the stuff I am interested in and other subjects and types of info definitely show it. I'm not usually on the net most of the time but when I am bored I am usually searching for this kind of information or stuff similarly having to do with it. When you get a chance, check out at my site. https://teamaskia.com/commercial-insurance - <span style=color:#000000>business owners policy near near Mesa Arizona</span>.

Web deigner in Flagstaff Arizona

(Stanleytorne, 31. 12. 2020 11:09)

Hiya, I am so glad to have stumbled across this treasure site, its exactly kind of website my friend and I are addicted to and dreaming for. all of specifics on the forum is completely helpful and will help my kids and I while I am at work. It appears as if everyone gained a lot of knowledge about this and the other hyper links and information definitely shows. I'm usually not on the net during the week and when we get a break we'll usually are avidly searching for similarly types of specialized info and others similarly concerning it. I have a couple of my family members that have acquired an addiction to this for all that I have gathered about it and they're for sure to be visiting this web site since it is such an incredible score. I'm also facsinated in politics and coping with the constant twists and turns in elections My family and I operate a main Business site I recently created Tuesday about https://leafprousa.com/rochester-buffalo-new-york-gutter-guard-repair-and-installation-services/ - <span style=color:#000000>gutter downspout cleaning services near Dansville New York 14437 </span> company service. We were browsing around on the web and found this web site in pure luck as I was looking for solutions to questions about our handyman services and this will be a fantastic place for us to comeback to always. We are happy to offer a discount to everyone from this website if you need any of these help.